[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4784: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3884)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4786: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3884)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4787: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3884)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4788: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3884)
Je čas odzkoušet LXQT? Nyní je už Manjaro LXQT 16.05 : Pracovní prostředí

Je čas odzkoušet LXQT? Nyní je už Manjaro LXQT 16.05

Diskuze a řešení problémů spojených s používáním různých pracovních prostředí (Xfce, KDE, Cinnamon, Gnome atd.)

Je čas odzkoušet LXQT? Nyní je už Manjaro LXQT 16.05

Příspěvekod Kebab » stř 15. čer 2016 9:50:07

Naposledy jsem seděl nad předchůdcem tj. LXDE asi před 2 možná 3 lety. Se závěrem, že sice je prostředí viditelně rychlé ale málo blbovzdorné.
Už nevím přesně pod jakými to bylo distribucemi, ale nabízená první vizuální seznámení (tedy nikoli sama funkčnost) bila také do očí takovou až syrovou retro zastaralostí. A což bylo, psáno na rovinu a vím že dál poladěno mohl být výsledek příznivější, už proto podvědomě dost předem odrazující.

V těchto dnech jsem neodolal. Venku prší. Motivován také hledat možné jiné řešení pro starší PC, kancelářský počítač s už nepodporovanými Windows XP a v užívání seniora důchodce. Z příbuzenstva.

A protože v mém případě pod Xfce 4.12 spolu s Chromium a LibreOffice provozuji především KDE aplikace jako Dolphin, Gwenview, Digikam a Showfoto, tak jsem byl zvědavý na to jak se s tím vším popasuje právě LXQT?
A když také navíc vyměním tam standardní okenní manažer Openbox za také KDE-idní a porůznu doporučovaný manažer Kwin … tudíž bude asi sláva?, přece jedna knihovní QT rodina a přitom pod (u mne totiž pokaždé velmi líným) mamutím KDE jet já opravdu nemusím.

Zjistil jsem, že právě natažené a po několika vteřinách ustálené Manjaro s LQXT (64 bit) zabírá nyní plus mínus stejnou paměť, jako to Xfce a tedy asi 340 až 350 MB. Proč a asi ještě před 1 rokem Manjaro s Xfce u mne hlásilo nároky téměř dvojnásobné teď neřeším.

Proti Xfce, třeba v odezvách při práci s myší, se subjektivně jeví LQXT jako rychlejší. Tedy je opravdu jistá naděje, že mohlo by nastoupit tam tj. starší PC kde Xfce se už začíná zadýchávat.
Ale na rychlejší ládování Bumbrlíčků jako je LibreOffice nebo Chromium stejně pomůže až asi SSD disk a v tom druhém případě navíc rychlejší internetové připojení.

Tu vizuální stránku, pro mne nikoli prvořadou ale stále důležitou, jsem spokojeně rychle poladil (s Openbox) ku obrazu svému: nic mne za oči netahá a směle srovnávám s tím co mám poladěno pod Xfce.
Ale, ale, ale, experimentování s Kwin (náhrada za Openbox) se mně nevyplatilo a s následkem 2x čisté instalace systému: postupně jsem zjistil že v některých detailech není Kwin plně do LQXT ještě integrován (kompatibilita) a jeho použití se mně proto (zatím!) jeví jako spíše jen ideově samoúčelné. Avšak nikoli oprávněně praktické a jako můj subjektivní a jistě časově omezený názor.

Podstatné je, že jsem pohodlně, v takovém tom základu a aby to nějak i vypadalo a s obětováním napoprvé několik zvědavých hodin na průzkum – byl schopen poladit nasazení LXQT s výše uvedenými aplikacemi pro možného seniora … ale i případně pro mne a abych se přitom cítil „doma“ jako dnes jsem pod Xfce.
Tady a subjektivně mám z LXQT lepší podmíněně(!) pocit než z Mate, to když bych měl někdy Xfce nahradit a protože ono postupně možná(?) i usne.

To podmíněně myslím takovým pořád nutným „dopečením“ LXTE protože místy je stále jaksi syrové: projevuje se to různými zádrhelíky jak s Manjaro spojenými obecně a proto už známými, viz problém třeba se zapnutím firewall, tak ale tomu LXQT jaksi zatím vlastními. Třeba to, že jsem nemohl v oznamovací oblasti panelu u indikovaného Octopi funkčně po kliknutí myší rozvinout nabídku funkcí … a „zázrakem“ se to spravilo … až když jsem náhodně dodatečně našel, stáhl a zprovoznil widget pro počasí a který se umístil v panelu hned vedle. Proč tomu tak ale také neřeším a je to příklad.

Pokud bych se nebál dát LXQT a už mnou dál poladěno na starší počítač k seniorovi, tak to ale neznamená že ten senior nebo vůbec laik přecházející z Windows bude schopný sám si Manjaro s LXQT doma zprovoznit. A kolem věci dotvořit k obrazu svému.

Nebude, protože v očesané nabídce k nastavování hejblat chybí příkladem i taková dnes pohodlná samozřejmost, jako je nastavení a zprovoznění tiskárny. Nebo chybí nabídka pro firewall. Další příklad.
Nutno tedy stále věci dohledávat, experimentovat a případně hledat kompromisy že „něco“ zatím „nějak“ ještě není a jak by mělo … a takový zájemce, když bude mít s Linuxem štěstí, rád skončí třeba u pro něho záměrem vycukrovaného Mintu.

Přesto vše ... mně LXQT zůstane teď nějakou delší dobu na PC nainstalované. Záložně v dualboot a vedle hlavního prostředí Xfce: budu sledovat, jaký bude další vývoj a u obou. Zatím tam, kde nejsou omezující limity ve výkonu a konfiguraci PC, tak po všech stránkách bezproblémovější zůstává použití Xfce.
Toto není pokus o recenzi. Ale pobídnutí, proč se na Manjaro s LXQT někdy podívat.
Kebab
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 09. lis 2015 15:18:58

Re: Je čas odzkoušet LXQT? Nyní je už Manjaro LXQT 16.05

Příspěvekod Kebab » ned 19. čer 2016 23:26:22

přehřívání - případný alarm - sledování teploty hdd a případně i otáček ventilátoru?
Několik dní zvědavě jedu pod Manjaro LXQT. Když pominu tu a tam nedodělky tak základ se jeví jako (zatím?) stabilní. Za předpokladu, že se příliš neexperimentuje s nastaveními.
Takže když dám stranou ony experimenty tak při běžné práci na internetu plus aplikace uvedené v příspěvku výše - mně počítač ani jednou (zatím) nezatuhl. To je pozitivní zjištění.
Pro případné dlouhodobější nasazení (s předpokladem že se odstraní postupně nedodělky) však a už vyučen minulostí pokládám za nutné mít kontrolu nad "zdravím" počítače a tady především co se týče kontroly přehřívaní jako první známka že ... něco není v pořádku a tady především jde o hdd. Kde jsou data. Nebo že se přestal točit ventilátor. Procesor nebo grafická karta.

Za současného stavu nabízený QT widget pro sledování sensorů (aby bylo něco podobného jako v Xfce) je zcela nepoužitelný, alespoň u mě. A nabízený z menu volaný Xsensors tak nějak pokládám provedením za silně (v roce 2016) zbytný a navíc klíčovou teplotu sledování hdd neřeší.
Odzkušováním jsem zjistil, že (zatím) z nouze asi cnost potřebám vyhovuje a i když to není QT program tak GTK+... Psensor ... a třeba něco k tomu zde:


Program Psensor nabízí množství nastavení a skrze které se lze domoci (i metodou pokus omyl) slušného výsledku: program do oznamovací oblasti panelu LXQT umístí ikonu bílého teploměru kterou lze pravým tlačítkem myši rozvinout.
Pro zobrazení teploty hdd mám nastaveno (Preferences, Providers) podporu jen udisks2, alespoň u mne také varianta s hddtemp není nyní třeba a vyřazenu mám podporu i libatasmart a která mně pro 2 ks hdd generovala navíc 2 řádky ovšem bez zjištěné teploty - asi že mám hdd jen sata.

Je možné nastavit i parametry alertu. V tom případě, když se hodnoty ze senzoru dostanou mimo nastavené pásmo, tak ikona teploměru na panelu zčervená. Ale tzv. potichu. No a navíc, když panel mám nastaven jako skrývající se, tak by to mohl být průšvih.
Je možno proto také uvést odkaz (Preferences, Sensors) na skript a který by spustil alert - tady třeba je odkaz na zvukové MP3 od hasičů a jak libo:
Naposledy upravil Kebab dne pon 04. črc 2016 9:44:56, celkově upraveno 1
Kebab
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 09. lis 2015 15:18:58

Re: Je čas odzkoušet LXQT? Nyní je už Manjaro LXQT 16.05

Příspěvekod Kebab » úte 21. čer 2016 9:37:53

pozor na použití Shutdown a asi i Reboot - podezření na možnou ztrátu nastavení a případně i dat!?
Alespoň pro případ konfigurace panelu a tím i pro odzkušování (instalaci/odinstalaci) widgetů a pro jejich nastavování musím, žel žel žel, vyslovit vážné podezření z opakovaných případů, že brzy následné nové natažení systému (což při odzkušování je ale hodně časté) a s použitím pro ukončení Shutdown (Reboot) to tu a tam neuloží konečnou, ano tu pracně nastavenou výslednou konfiguraci.
To se projevuje tím, že v těchto případech po natažení systému (mnou opakovaně pozorováno na příkladu konfigurace panelu) je jakoby obnoven stav před touto konfigurací případně a ještě hůř nějaký "mezistupeň" z průběhu nastavování ... a což je velmi mrzuté.

A nejenom mrzuté ale potenciálně je to také nebezpečné. Protože je otázkou kde všude tedy u čeho a při jaké práci toto riziko (plus riziko možné ztráty dat) hrozí? Z toho, že pro mne jako uživatele je věc vyřízena tedy uložena, ovšem počítač parametry/data ještě fyzicky "zatím" uložit nestihl ... a přišel Shutdown. Tak se to jeví.
Je to škoda. Ten asi 1 týden a co mám zvědavě LXQT přes den pro práci natažené jsem byl v tom základu opravdu zatím spokojený. Toto však ukazuje na potíže růstu (nechci psát že v roce 2016 amatérismus) a tím také jistý asi chaos v pozadí, protože potom opraví se jedno ale co bude jiného dalšího příště? Překvápko? Pro mne sympatie k LXQT zůstávají ale ... čas asi ještě plně nedozrál.
Naposledy upravil Kebab dne pon 04. črc 2016 9:46:49, celkově upraveno 1
Kebab
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 09. lis 2015 15:18:58

Re: Je čas odzkoušet LXQT? Nyní je už Manjaro LXQT 16.05

Příspěvekod Kebab » sob 02. črc 2016 13:00:59

konečné info a po asi dalších 10 dnech: proč chodit s QT ke kováříčkovi ... když možno jít přímo ke kováři, že?
Totiž po úplně posledních zkušenostech: proč mařit čas s LXQT a raději se nesrovnat ... se současným KDE 5?
Přitom pro subjektivitu mého srovnání tak mám starší "železo" vyladěné na nízkou spotřebu s pořád přijatelným výkonem: procesor AMD Sempron 140, RAM 4 GB DDR3, grafika nVidia Geforce GT 730 s 1 GB GDDR5 + festovně rychlý serverový HDD WD RE4 s 500 GB (7200rpm) a s vyrovnávací pamětí 64MB.

Na všestranné rejdění po internetu (s Chromiem) a včetně hledání a přehrávání hudby (YouTube), na kancelářské práce (LibreOffice), pro nahrávání vlastních foto (fotoaparát nebo mobil) a na následnou úpravu (včetně video) ... tedy pro takový ten základ ... se LXQT jeví už použitelné (s přimhouřením oka a tedy stabilní) ve smyslu: což takhle zkusit oživit s ním nějaké vysloužilé PC a před konečným cílem, tj. před sběrným dvorem?
Ale to už trošinku náročnější okolo, a tím nemyslím samu edici tj. komunitní Manjaro ale vlastní LXQT, se mně ukázalo v detailech pořád hodně nevypočitatelné. A to jaksi také "kompatibilně" s produkty dalších stran: pro mne důležitý třeba Psensor (měření teploty) na střídačku (vždy po natažení systému) jednou teplotu disků měřil a jednou ne, tady potom pomohlo ukončení a opět vyvolání Psensoru, widget třetí strany pro počasí Meteo-qt po několika dnech a sem tam potížích definitivně "dometeoval" ... a tyhle problémy v roce 2016 já řešit už prostě nechci.
Až dodatečně jsem dohledal, že důvod právě nastálé nefunkčnosti Meteo-qt není na straně LXQT. Ale zdroje, odkud se ony meteo údaje tahají. Nic to nemění na tom (jako příklad potíží růstu) že jiná nabízející se řešení z repozitářů (tj. přehled počasí a usadit do panelu na způsob widgetu) se mně nepodařilo (repozitáře Manjaro a Arch) uspokojivě pod LXQT zprovoznit.

Po startu systému mně komunitní Manjaro LQXT (a před instalací dalších programů které mohou být potom tahány při startu do paměti a tím mohou být i ony widgety) bere paměti kolem 350 MB. To je dnes srovnatelné (viz někde výše) co už vlajkové vypiplané poslední Manjaro Xfce: s o celý řád ale vyšším komfortem kolem a asi ve všem. Zatím.

Poslední download vlajkového Manjaro s KDE (16.06.1): k mému překvapení a proti zkušenostem z dřívějších pokusů a i u jiných distribucí - po startu systému a ustálení mám hlášeno obsazení paměti jen asi 530 MB! Což je velmi dobrý výsledek.
Okamžitě jsem pořídil pro systém 128 GB výprodejní SSD Trancend 370S a to KDE tam už mám spokojeně nainstalované: raději totiž dát pro viditelné zrychlení asi 1.300 Kč do upgrade hardware, než se hodiny a hodiny pokoušet o těžko řešitelné tj. se stále nedopečeným LQXT.

Poznámka: poslední verze Manjaro KDE mě "dostalo" také v tom, že alespoň opticky pro mne nabízí žádaný jen základ tj. bez další přehršle KDE aplikací a které mne obvykle nezajímají (ale mohu přece kdykoli doinstalovat) a, především, zatím mě u KDE štvalo právě ono nepřehledně bohaté potom nastavování. Ve kterém jsem se vždy ztrácel.
Tady ale najednou mám pozitivní pocit, že se to "nějak" změnilo, že jsem vlastně "doma" a jako u toho zatím Xfce a s kterým jsem až dosud spokojený.
Jenže Xfce asi dnes nenabízí dohledný a viditelný vývoj. Převod z GTK2 na GTK3 má být "jen" překlopení. Termín toho neznámý. Tj. co dál tak tam otazníky spíše přibývají. Proto a také, tentokrát na knihovnách QT, mohlo být (ale stále může ještě být?) i to LQXT zajímavé. Zatím ale a pokud jen to hardware nějak umožní, tak na prvním místě vede KDE. Můj názor. Kolik je vývojářů pro KDE ... a kolik pro LXQT? :(

Dodatečná poznámka z 21.08. 2016 - Psensor a měření teploty disků:
Výše popisovanou závadu (tj. po startu systému obvykle chybí měření teploty disků) jsem metodou pokus omyl a v případě LXQT odstranil tím, že fci udisks2 jsem zadal do výčtu pro Automatické spouštění.
Kebab
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 09. lis 2015 15:18:58

Re: Je čas odzkoušet LXQT? Nyní je už Manjaro LXQT 16.05

Příspěvekod Kebab » sob 27. srp 2016 15:46:24

Po posledních několika aktualizacích mně Grub po zapnutí počítače hlásí, že systém s LXQT povýšil na 16.06.1: dohnal tedy ostatní většinové varianty Manjaro dle desktopů.

LXQT stále zvědavě sem a tam zkouším resp. část dne na něm běžně pracuji. V tomto směru jsem zatím spokojený a i přes dílčí kritiku uvedenou výše plus přes další zádrhelíky a otazníčky, které se sem tam objevují. Pravda také sem a tam zase (na čas?) mizí.
Na témže počítači mám také Manjaro Xfce a převážně nyní pracuji na Manjaro KDE (to mám na SSD). Takže srovnávám a mám přehled :P
Kebab
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 09. lis 2015 15:18:58

Re: Je čas odzkoušet LXQT? Nyní je už Manjaro LXQT 16.05

Příspěvekod Kebab » úte 04. říj 2016 15:11:03

V těchto dnech/hodinách je již v Manjaro přes aktualizace zpřístupněno povýšení LXQT z verze 0.10 na 0.11:


Věřím že "neviditelné" změny ve formě oprav toto prostředí o krok dál stabilizovaly.
Já však externí program Psensor a především pro kontrolní měření teploty disků v beznaději včera už smazal. Výše psaná moje poznámka, že výpadky měření teploty disků po startu systému jsem odstranil tím že fci udisks2 jsem zadal do automatického spouštění, tak nějak už zase přestala platit. Jestli je na vině právě aktualizace LXQT nebo nějaká poslední aktulizace Manjaro obecně už nekoumám.
Podobně jsem si opět a na zkoušku nainstaloval a opět smazal na wiki doporučený xscreensaver: počáteční radost, že už konečně funguje a bez otravných nějakých těch chybových hlášek neměla dlouhého trvání, tyto hlášky se totiž objevily jen o něco později. Beru na vědomí a také už dál nekoumám.
Inzerovaná nová funkcionalita prý vyhledávání v hlavním menu: jenže mně to nic a po zkušebních několika pokusech nevyhledalo? Dál neřeším a žít se dá jako před tím, že. Když jsme však u toho vyhledávání obecněji, tak ten uživatelsky asi hlavní nedostatek že v nabídce programů a volané z panelu není právě ono vyhledávání (viz třeba jako Whisker menu u Xfce nebo podobně v KDE) trvá i nadále ... a alespoň že lze ošetřit zmáčknutím Alt+F2, což si ovšem takový senior pamatovat většinou nebude a mně se nechce.

Potěšitelné je, že Správcem úloh měřené obsazení paměti a po startu systému dál o nějakou tu desítku MB nyní pokleslo - asi na 310 MB. Alespoň to bude mít k dobru nenažraný webový prohlížeč a obávám se, že bez alespoň 1GB paměti se i tak bude a zvláště starý počítač zakuckávat.

Potěšitelné dál pro LXQT je, pro pokusy těch kteří si zvykli na programy z KDE (já třeba na správce souborů Dolphin protože je ozobrazení náhledů i na adresáře nejen na soubory a jak jsem rozmazlený z Windows), že pod LXQT lze se domoci u Dolphinu (z KDE 5) aby se komplet ovládal právě také na 1 klik: kouzlo nechtěného nebo záměr? Toto se mně totiž nepodařilo po různých manipulacích u Xfce (doinstaloval jsem do Xfce navíc Plasmu a nastavil v centru pro KDE) nebo zvědavě Mate, tam u obou se musí vzít za vděk s už starým Dolphin z KDE 4 a bez dalšího rozvoje. Tak je obejit Dolphin ale už toto nelze použít v případě Gwenview atp. ...

Suma sumárum: v základu a na starším hardwarově slabším počítači se jeví LXQT jako důvodně už použitelné, v případě navíc seniora jsem však u této edice Manjaro také zaznamenal několik málo aktualizací a které hlásily nepříjemné chybové hlášky (na rozdíl od jiných edic třeba KDE a Xfce co mám) a s kterými by si ten senior asi sám neporadil - musel jsem googlit co s tím a potom aktualizace spouštět přes terminál s odpověďmi na už jednotlivé dotazy.
Kebab
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 09. lis 2015 15:18:58

Re: Nyní je už Manjaro LXQT 16.08 a je nefunkční ď ť ň

Příspěvekod Kebab » čtv 27. říj 2016 18:01:12

Poslední aktualizace (i ta úplně poslední dnes a něco přes 1/2 GB) provedly "cosi" nepěkného s Qt knihovnami společnými jak pro KDE a tak pro LXQT, tj. nelze v LibreOffice a Calligra Words psát normálně ď, ť, ň atp., blíže k tomu už ode mne zde pro KDE:


S distribucí LXQT dodaný a nabízený Abiword sice to ď, ť, ň atp. napíše, ale už neotevře právě dříve uložené textové soubory .odt z LibreOffice protože je ve vylehčené verzi bez pluginů. Instalace verze Abiword s pluginy je nabízená přes Octopi jak v komunitním repozitáři tak v jiné verzi v AUR, ovšem tento nainstalovaný Abiword je nestabilní a nelze s ním pracovat: soubor .odt sice otevře a načte, ovšem při pohybu myší směr posuvník k rolování obrazovka v místě pro text černá ... a rozsvěcí se a černá ... tedy nadsázkou tyfus, svrab a cholera :evil:

Za dané situace je řešením (uvedl jsem v odkazu) nainstalovat přes AUR dnes předposlední verzi OpenOffice, to ovšem není dostupné v české verzi a tak menu je v angličtině, to ď, ť, ň v textu ale napíše a také je přístup k uloženým starým souborům.
Pro toho, kdo má PC zapřažené do kancelářských prací a už vůbec u seniora, je toto velmi nepříjemný karambol který se jistě vyřeší ale kdy ... a co bude příště? Já za dané situace nyní to, co jsem očekával od lehkého LXQT a pro práci s Qt aplikacemi, vyřešil tak že jsem je převedl (už jsem měl odzkoušené z minula dřív) pod osvědčené gnomeidní Xfce ... žel není zbytí a LXQT zůstává na hraní ... jako to KDE :(
Kebab
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 09. lis 2015 15:18:58

Re: ď ť ň atp. umí Apache OpenOffice

Příspěvekod Kebab » čtv 17. lis 2016 12:14:27

který jsem inspirací dle návodu v českém provedení a v poslední verzi 4.1.3 nainstaloval jak do KDE a tak i právě do LXQT:

ovšem na rozdíl od KDE se mně nepodařilo v LXQT volání programu (nějaký spouštěč) pořešit tak, aby byl umístěný v menu nebo potom dole v panelu. Mělo by se prý zadařit vytvoření s použitím souborového manažeru PCManFM, kde v levém panelu manažeru je "složka" Aplikace a která by se měla "editovat".
Sice jsem cosi a spustitelného jako OpenOffice.desktop vytvořil, ale už se mně to právě nepromítlo následně do menu. Takže volat OpenOffice přes Alt+F2 a jako soffice, což ale takto nemohu předložit seniorovi a jak jsem měl v úmyslu. Nehledě na to, že při laboraci jsem si a nevím jak a proč rozhodil nastavení pozadí.
Už to dál neřeším, i na webu je dotazů jak editovat menu v LXQT docela dost takže problémek nějaký to asi je. Třeba někdo bude úspěšný a napíše jak?
Kebab
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 09. lis 2015 15:18:58


Zpět na Pracovní prostředí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron